Obchodní konflikt odcházejícího amerického prezidenta Donalda Trumpa s Čínou připravil Spojené státy až o 245.000 pracovních míst.
Obchodní konflikt odcházejícího amerického prezidenta Donalda Trumpa s Čínou připravil Spojené státy až o 245.000 pracovních míst. Postupné zmírňování dovozních cel na obou stranách by však podpořilo ekonomický růst a do roku 2025 by mohlo vytvořit 145.000 dodatečných pracovních pozic. Poukázala na to tento týden zveřejněná studie společnosti Oxford Economics pro Americko-čínskou obchodní řady (USCBC).

Studie, o níž informovala agentura Reuters, zahrnuje i „scénář eskalace sporu“, který počítá s výrazným narušením vzájemných obchodních vztahů mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Takový vývoj by hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států zredukoval v příštích pěti letech o 1,6 bilionu USD (1,32 bilionu korun). Již v roce 2022 by to pro USA mohlo znamenat o 732.000 méně pracovních míst a do roku 2025 by mohlo dojít k další redukci o 320.000 pozic.

Studii zveřejnili pouze pár dní před tím, než prezidentský úřad převezme Joe Biden. Ten zatím nemá v plánu měnit Trumpem zavedeny cla. Jak uvedl, bude spolupracovat se spojenci USA s cílem zvýšit tlak na Čínu, aby svůj přístup k jiným zemím změnila.

Jak však uvedl šéf USCBC Craig Allen, je třeba poukázat na důsledky obchodní politiky vůči Číně, i když on sám Trumpem zvolené kroky podporuje. „Co se týče cel, je důležité, abychom poznali celkové ekonomické důsledky takového rozhodnutí,“ řekl.

Podle studie Oxford Economics americký vývoz do Číny zajišťuje práci zhruba 1,2 milionu Američanům a čínské nadnárodní společnosti přímo zaměstnávají přibližně 197.000 občanů USA. Americké firmy zase v Číně investovali zhruba 105 miliard USD.

„Protože se očekává, že v příštím desetiletí se Čína bude na růstu světové ekonomiky podílet zhruba třetinou, pro americké firmy bude stále důležitější udržet si přístup na tento trh, pokud budou chtít mít globální úspěch,“ dodává se ve studii.

- spozor -

magazín

Obchodní válka D. Trumpa s Čínou připravila USA až o 245.000 pracovních míst