Pro správné fungování bez zdravotních problémů potřebuje naše tělo mnoho minerálů, vitamínů a dalších prvků. Některé si umí samo vyrobit, jiné musíme získávat ze stravy a výživových doplňků, a to po celý rok.

Nejznámější vitamín

Zvýšenou potřebu vitamínů máme většinou spojenou s podzimem nebo zimou, kdy už od dětství jsme slýchali maminky a babičky, ať si vezmeme víc ovoce nebo čaj s citronem, aby nám nehrozilo nachlazení. Dostatek vitamínů ale potřebujeme po celý rok, protože se podílí na mnoha metabolických procesech. Vitamíny a minerály jsou potřebné ke správné funkci trávicího i dýchacího ústrojí nervové soustavy a pomáhají se vstřebáváním živin. Nejznámější je samozřejmě vitamín C, který znají snad už i malé děti právě jako pomocníka v boji s nachlazením a rýmou.

Je nutné ho doplňovat

Člověk si ho jako jeden z mála živočichů, a to včetně primátů, kapybar, morčat a indických netopýrů, neumí vyrobit a je závislý na jeho dodání zvenku. Denní potřeba céčka se mění, u lidí se sníženou imunitou, sportovců nebo starších lidí či kuřáků je vyšší, stejně jako v období zvýšeného rizika nachlazení nebo výskytu respiračních onemocnění. Najdeme ho především v ovoci a zelenině, většinou je ale nutné užívat také doplňky stravy, abychom pokryli denní dávku. Vitamín C patří mezi silné antioxidanty, pomáhá hojení ran, snižuje hladinu cholesterolu, urychluje léčbu při virových onemocněních, posiluje imunitu, přispívá k regeneraci zranění a odbourávání stresu. Podílí se také na vstřebávání železa a produkci kolagenu, zajišťuje tak pružnost pokožky, její svěží vzhled a vitalitu.

Pozitivních účinků na náš organismus má vitamín C opravdu mnoho. Patří mezi opravdu ty nejdůležitější vitamíny, u nichž bychom neměli zapomínat na dostatečnou denní dávku, abychom pokryli veškeré potřeby svého těla. Při jeho nedostatku se může objevit únava, bolest kloubů a svalů, žaludeční obtíže, náchylnost k infekcím a další nepříjemné projevy.

- spozor -

magazín

Na vitamíny musíme myslet i v létě

Předchozí článekTři fakta o mražených potravinách, která vás možná překvapí
Další článekMlýn, na kterém nestraší