Láká vás malování, protože za sebou chcete vidět kus práce? Na samotném začátku je potřeba se rozhodnou pro některou z malířských technik. Těch základních je totiž hned několik a každá z nich má svá pro a proti. Podle čeho si vybrat?

Živé akvarelové barvy

Pro někoho jsou jasnou první volbou akvarelové barvy. Jsou snadno ředitelné vodou. Dejte si pozor: akvarelové barvy nejsou transparentní. Maluje se s nimi technikou překrývání jednotlivých suchých vrstev. Nevýhodou akvarelových barev je nemožnost opravit chyby – co je namalováno, to nelze zcela překrýt další vrstvou.

Univerzální akrylové barvy

Pokud s malováním začínáte a ještě nemáte vyhraněný styl, budou se vám líbit akrylové barvy. Ty jsou totiž považovány za moderní a univerzální, malovat se s nimi dá na mnoho podkladů. Akrylová barva schne velmi rychle, když zaschne, už se neotírá a nabízí možnost malovat jak technickou impasto, tak i technikou lazurných vrstev.

Všestranné olejové barvy

Někomu pro malování nejvíce vyhovují olejové barvy. Chcete-li s nimi malovat i vy, obrňte se pořádnou dávkou trpělivosti. O olejových barvách je totiž známo, že velmi pomalu schnou. Výhodou olejových barev je jejich bohatost a hloubka. Po zaschnutí jsou ještě intenzivnější, dají se ale přemalovat a případně opravit.

Když nemáte jasno, nebojte se zkoušet

Možná ještě nemáte úplně jasno, kterým směrem se chcete vydat. V takovém případě je nejlepší zkoušet a poznávat, co vám bude nejvíce vyhovovat. Výtvarné potřeby jsou dnes dostupnější nežli kdy dřív. Z pohodlí domova si můžete vybavit celou kreativní dílnu.

Zpočátku můžete zkoušet malovat na silnější čtvrtky, mnohem lepší jsou ale přímo malířská plátna. Cenově jsou dostupná, nevyžadují vysokou finanční investici a jsou vhodná i pro začátečníky.

- spozor -

magazín

Chcete malovat a nedokážete si vybrat malířskou techniku? Každá z nich má něco do sebe!