Akcie čínské firmy vedené na burze v Hongkongu klesly v pátek po zveřejnění zprávy o 10,6%. Pekingská společnost Xiaomi byla podle Counterpoint Research třetím největším světovým výrobcem smartphonů ve třetím čtvrtletí 2020.
Poslední dny Trumpová prezidentského období se nesou ve znamení zvýšeného tlaku administrativy na čínský technologický sektor. Ve čtvrtek americké obchodní ministerstvo dokončilo pravidla, která zakazují určité transakce týkající se informačních a komunikačních technologií nebo služeb se zeměmi, které Washington označuje za zahraničního protivníka. Na seznamu je i Čína.

Administrativa také použila černou listinu, aby omezila americkým firmám možnost vývozu technologií pro čínské firmy. To zasáhlo zejména společnost Huawei, když musela upustit od mobilního operačního systému Android, což poškodilo její prodej smartphonů na trzích mimo Číny. Washington také použil vývozní pravidla na odříznutí společnosti Huawei od dodávek klíčových polovodičů.

Xiaomi je jedním z devíti subjektů označených jako „čínské komunistické vojenské společnosti“. Na seznamu je také čínský výrobce letadel Comac. Toto označení znamená přísně MEZENÍ pro amerických investorů při nakupování akcií nebo souvisejících cenných papierov.Tým, že je na černé listině, se nyní považuje za hrozbu národní bezpečnosti USA. Příslušné nařízení podepsal Donald Trump ještě v listopadu loňského roku s tím, že americké společnosti, které v dotčených firmách mají podíly, je musí nejpozději do 11. listopadu 2021 prodat.

Xiaomi vojenské vazby popírá. „Společnost opakovaně tvrdí, že poskytuje produkty a služby pro civilní a komerční použití. Společnost potvrzuje, že není vlastněná, kontrolovaná ani přidružená k čínské armádě a že není „komunistickou čínskou vojenskou společností“ definovanou v rámci NDAA, „uvedla v prohlášení firma Xiaomi s tím, že“ podnikne příslušné kroky k ochraně zájmů společnosti a jejích akcionářů . „

Xiaomi je na černé listině, jde údajně o čínskou vojenskou společnost

Americké ministerstvo obrany zveřejnilo svůj první černý seznam společností v červnu 2020, jsou na něm i čínský technologický gigant Huawei a výrobce polovodičů SMIC. Jak uvedl deník South China Morning Post, celkově je tak nyní na americkém seznamu 44 podniků.

„Tím, že se Xiaomi ocitlo na černé listině, a považuje se za hrozbu národní bezpečnosti USA, může mít vliv na její globální strategii, od expanze na trhy jako Indie, přes zaměstnávání západních talentů až po uvádění nových produktů na trh v Africe,“ uvedl pro CNBC Abishur Prakash, geopolitický specialista z poradenské společnosti Centre for Innovating the Future (CIF) v Torontu. V této chvíli není jasné, zda označení USA ovlivní schopnost výrobce telefonů nakupovat klíčové součásti, jako jsou polovodiče. Smartphony Xiaomi spoléhají na čipy od americké společnosti Qualcomm.

- spozor -

magazín

Xiaomi je na černé listině, jde údajně o čínskou vojenskou společnost