Zlatá klec – i tímto přívlastkem lze pojmenovat nejkomfortnější věznice, které nabízejí vězňům vysoký standard. Ve světě je sice není mnoho, ale o to víc vzbuzují pozornost a zájem nahlédnout do jejich útrob, i když v tomto případě raději pouze virtuální.

Skien (Norsko)

Na komfort v norských věznicích začalo poukazovat zejména v souvislosti s vazbou Anderse Breivika. Ten se opakovaně stěžoval na nevhodné vězeňské podmínky. Jeho cela tvořena ze 3 místností, ve které má vlastní koupelnu, TV, pračku, prostor na přípravu jídla a také prostor na cvičení údajně neposkytuje standard, na jaký má vězeň právo.

Halden (Norsko)

Podobnou míru pohodlí nabízí i další z elitních norských věznic. V tomto případě jde o zařízení sloužící k rehabilitaci vězňů a jejich postupnou aklimatizaci na život „venku“. Přesto, že jde o vězení s maximálním stupněm ostražitosti, odsouzeni žijí v útulných pokojích s TV, miniledničkou, pracovním stolem i vkusnou vlastní koupelnou.

Sollentuna (Švédsko)

Pověstným vězeňským komfortem se mohou pochlubit i věznice ve Švédsku. Ta v Sollentune nabízí odsouzeným televizi, kvalitní matrace a v lepší zařízených celách nechybí vlastní koupelna. Komfortem nešetří ani společné prostory včetně klimatizované kuchyňky.

Champ-Dollon, Puplinge (Švýcarsko)

Švýcaři nezůstaly dlužni své pověsti ani v otázce kvality věznic. Jedním z nejsvětlejších příkladů je Champ-Dollon v malé obci Puplinge, která již od roku 1977 slouží jako záchytné místo pro vězně čekajících na soud. Ti si mohou alespoň na chvíli vyzkoušet pohodlí, o které se starají prostorné cely vybaveny moderním elegantním nábytkem včetně televizoru.

Pondok Bambu (Indonésie)

Asijské věznice jsou známé tvrdším režimem, ale v případě jednoho z indonéských nápravných zařízení to určitě neplatí. „Cely“ v Pondok Bambu připomínají spíše menší byty. Navíc, za poplatek je možné využít i masérské a kadeřnické služby.

San Diego, Cartagena (Kolumbie)

O přísnosti a tvrdých podmínkách se mluví také v souvislosti s vězeními v Latinské Americe. Ženské vězení San Diego v kolumbijské Cartageně je však výjimkou. Kromě toho, že odsouzeny žijí v útulných pestrobarevných pokojích, část z nich může v noci opustit celu a jít pracovat do jedné z místních restaurací.

- spozor -

magazín

Jak vypadají nejkomfortnější věznice světa