Šťastný pes je ten, kterému se věnujeme a plníme jeho potřeby. Takoví psi nám přinášejí radost, ale někdy jsou i zdrojem starostí, když přemýšlíme nad tím, jak se o psa starat, aby měl vše, co potřebuje. Možná jste si již položili otázku, jak často venčit domácího mazlíčka, a jak dlouho ho můžete nechat doma samotného. Na pejskův spokojený život mají vliv i tyto záležitosti.

Pes v bytě a pes na zahradě

Situace se liší v tom, jestli máte psa zavřeného v bytě anebo má volný výběh na zahradu. Můžete-li jej vypustit, aby se vyběhal a také provedl svoji potřebu, prakticky se vyvenčí sám. Odměnou vám ale bude zahrada plná připomínek toho, co na ní pes prováděl. Trochu jiná situace je v bytě, kdy se pes bez pravidelného venčení neobejde. Počítejte s tím, že je potřeba mu nastavit pravidelný režim, na který si pes navykne. Jeho jakákoliv změna by ho mohla stresovat, a způsobit to, že pes nebude schopen udržet svoji potřebu. Počítejte alespoň se 3 procházkami denně, přičemž by každá měla trvat alespoň půl hodiny. Ostatně vzít psa mimo zahradu i v případě, že má možnost se vyvenčit, je také potřeba. Jde nejen o změnu prostředí, ale také o vybití energie.

Výlety se psem

Každé venčení, ale i jakýkoliv jiný výlet by si váš pes měl především užít. Proto si sebou vezměte dostatek hraček, aportovacích předmětů a nezapomeňte ani na sáčky na exkrementy, abyste po sobě mohli vždy perfektně uklidit. Pes ocení jak krátkou procházku, tak delší výlet do neznámého území, kde může zkoumat cizí pachy a zjišťovat nové informace. Na delší výlet je dobré si sebou vzít kromě pamlsků, také nějaké krmení, které váš pes rozhodně ocení. V autě vozte také láhev s vodou a misku, do které ji budete moci nalít.

Nepodceňujte krmení

Chyby při krmení mohou vést v dlouhodobém horizontu k trávicím obtížím. Kromě toho ale může být pes i neposlušný a loudit jídlo. Pes musí dostávat jídlo každý den přibližně v pravidelnou dobu. Krmit můžete i několikrát denně. Rozhodně ho ale nezvykejte na loudění a konzumaci jídla od stolu. Takto by si navykl na to, že má ve smečce stejné postavení jako vy a stal by se hůře zvladatelným. Při dávkování jídla berte ohled na tělesnou konstituci psa i na jeho apetit. Snažte se ale krmné dávky přizpůsobit jeho hmotnosti. A samozřejmě myslete i na to, že pes potřebuje vylučovat nestrávené zbytky potravy a na každou vycházku buďte vybaveni sáčky na exkrementy.

- spozor -

magazín

Jak často byste měli venčit svého psa?